Bezpłatne świadczenia pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej
środa, 29 kwietnia 2020 15:29
INFORMACJA W SPRAWIE MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH ŚWIADCZEŃ PSYCHOLOGICZNYCH ORAZ PSYCHOTERAPEUTYCZNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Szanowni Państwo!
OD 1.04.2020 W CPZ DORMED W NYSIE OFERUJE BEZPŁATNE ŚWIADCZENIA PSYCHOLOGICZNE, PSYCHOTERAPEUTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.
Placówka będzie udzielać szeroko rozumianej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej, a także wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży w bardzo szerokim zakresie (kryzysy osobiste, kryzysy rozwojowe, trudności relacyjne w rodzinie, szkole, grupie rówieśniczej, problemy emocjonalne, deficyty umiejętności itp.)
W ramach tej komórki będą realizowane bezpłatne- finansowane przez NFZ – świadczenia z zakresu pomocy psychologicznej i psychoterapii dla dzieci i młodzieży objętej obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach ponadpodstawowych – do ich ukończenia, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także ich rodzin lub opiekunów prawnych.
W ZWIĄZKU AKTUALNĄ SYTUACJĄ WSZYSTKIE ŚWIADCZENIA BĘDĄ REALIZOWANE ZA POMOCĄ SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH
Świadczeń udzielać będą doświadczeni w pracy z dziećmi psycholodzy , psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi.
Rejestracja pod nr telefonów: 77/427 10 85, 882 096 660, 728 14 379
Procedury Współpracy
Świadczeniobiorcami mogą być dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzież objęci obowiązkiem szkolnym do ukończenia 21 roku życia, a także dzieci i młodzież, którzy opuścili szpital czy inny ośrodek opiekuńczy i wymagają kontynuacji terapii.
Świadczeniobiorcy mogą być zgłaszani przez:
-pracowników socjalnych
-asystentów rodziny
-kuratorów sądowych
-pedagogów, psychologów szkolnych
-rodziców opiekunów prawnych
-wychowawców klasowych oraz świetlic
-koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej
Poradnia współpracuje z zespołem podstawowej opieki zdrowotnej, kadrą psychologiczno-pedagogiczną w szkołach, w szczególności z nauczycielami, pracownikami i asystentami socjalnymi oraz kadrą kuratorską- po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów
- Stosowanie treningów zadaniowych, uświadomienie dziecka co do jego predyspozycji, mocnych i słabych stron. Ma to na celu przezwyciężenie braków umiejętności życiowych. Zdobycie określonych umiejętności społecznych i poznawczych.
- Profilaktyka uzależnień. Trening opierania się naciskom i odmawiania.
-Trening asertywności służy zmniejszeniu lęku wynikającego ze złego przystosowania powstrzymującego dziecko przed bezpośrednim, uczciwym oraz spontanicznym wyrażaniem własnych poglądów oraz opinii.
- Rozwijanie umiejętności właściwej komunikacji w grupie i relacjach z innymi.
- Pomoc w opracowywaniu planów życiowych oraz koordynacja w ich wdrażaniu.
- Kształtowanie nawyku spędzania wolnego czasu w efektywny, racjonalny i kulturalny sposób.
- Zachęcanie do aktywności fizycznych służących rozładowaniu napięcia emocjonalnego oraz stosowanie terapii wyciszającej.
- Rozwijanie umiejętności społecznych; zdolność do nawiązywania więzi i przyjaźni; umiejętność wychodzenia z sytuacji konfliktowych bez uciekania się do przemocy i agresji; asertywność.
- Nauka w zakresie kontrolowania emocji i niwelowania emocji negatywnych (kontrola złości i agresji).
- Kształtowanie samooceny i godności, nauka doceniania wartości ważnych w życiu społecznym.
- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz nauka rozwiązywania problemów i podejmowania racjonalnych decyzji.
-Indywidualizacja podejścia w pracy połączona z okazywaniem zrozumienia, udzielaniem wsparcia i motywowaniem do pracy nad sobą. Zwraca się uwagę na indywidualne i częste rozmowy , uświadamiające im korzyści i starty z ich obecnego funkcjonowania i zachowania.
-Określeniem zasad i granic za naruszenie, których ponosi się konsekwencje.
-Uświadomienie, że są wartościowymi ludźmi oraz, że sami piszą scenariusz swojego życia, wskazywanie innych rozwiązań i szukanie innych wyjaśnień sytuacji problemowej.
- Zaleczenie ran z dzieciństwa, wzmocnienie samooceny, budowa stabilnego poczucia własnej wartości.
Zachęcamy do skorzystania!
« poprzednia | następna » |
---|