Promocja tomiku poezji

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Malowanie słowa. Wiersze ilustrowane przez dzieci”. To tytuł książki poetyckiej wydanej przez Szkołę Podstawową we Włodarach, we współpracy z pracownią Poligraficzną i introligatorską Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Emanuela Smołki w Opolu.  W publikacji znajdują się wiersze Edmunda Borzemskiego oraz ilustracje do tych wierszy, wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej we Włodarach.

Edmund Borzemski to znakomity poeta, autor ponad 10 zbiorów poezji. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Konfraterni Poetów w Krakowie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu oraz Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego. To człowiek uhonorowany tytułem: „Zasłużony dla Gminy Korfantów” oraz „Honorowy Obywatel Gminy Łambinowice”. Mimo tylu organizacji, w których aktywnie pracuje na rzecz polskiej literatury, pan Borzemski zaprzyjaźnił się z naszą Szkołą we Włodarach. Zauważył wśród uczniów naturalny potencjał i pozwolił go pokazać światu.

Przeszło 30 lat pan Borzemski para się twórczością poetycką i aktywnie uczestniczy w życiu literackim. Taki jubileusz należało uczcić. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu w ramach 15. Opolskiej Jesieni Literackiej zorganizowała poecie uroczysty Jubileusz. Wiedząc, że mieszkaniec Gminy Korfantów świętuje taką uroczystość, darząc poetę i Jego twórczość wielką sympatią, uczniowie zupełnie spontanicznie (zainspirowani przez nauczycieli), wykonali ilustracje do wybranych wierszy pana Borzemskiego. Z tego „gestu” urodził się prawdziwy tomik poetycki zatytułowany „Malowanie słowa. Wiersze ilustrowane przez dzieci”. Jego redakcję objęła Danuta Babicz, dyrektor Szkoły Podstawowej we Włodarach. Nie byłoby to możliwe bez pomocy i pracy pracowników Poligrafii i Introligatorni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Szczególne podziękowania należą się zawsze pomocnej i pełnej pomysłów pani Alicji Młynarczyk. Każde tego typu działanie wiąże się z potrzebami finansowymi. Wsparcia finansowego udzielili: Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik oraz Prezes Fundacji „Dla Przyszłości” we Włodarach, Tadeusz Rzepski.

Zwieńczeniem wydania tomiku „Malowanie słowa. Wiersze ilustrowane przez dzieci” była uroczysta promocja, która miała miejsce 30 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej we Włodarach. Była to pierwsza tego typu uroczystość w historii Szkoły we Włodarach. W jej organizację włączyli się nauczyciele, pracownicy Szkoły, uczniowie oraz ich rodzice i opiekunowie. Przygotowano piękną dekorację, wystawę rysunków i wierszy wykorzystanych w publikacji, prezentację multimedialną wyświetlaną w tle w czasie promocji. Na gości czekał poczęstunek: kawa, herbata, napoje, ciasto.

Wielkim zaskoczeniem była znakomita frekwencja w czasie promocji. Przybyli uczniowie, rodzice i mieszkańcy okolicznych wsi, przyjaciele Szkoły i pana Borzemskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas: bohater wieczoru Edmund Borzemski wraz z rodzicami: Stanisławą i Zdzisławem, radna Powiatu Nyskiego Danuta Korzeniowska, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Gminy Korfantów Ewelina Siwek, radna Gminy Korfantów Renata Łankowska,  prezes Fundacji „Dla Przyszłości” we Włodarach Tadeusz Rzepski, Ksiądz Tadeusz Młot, sołtys Włodar Arkadiusz Byra, sołtys Rynarcic i przewodnicząca Rady Rodziców Monika Gajewska, przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Włodary „Villa Vlokmari”: Bożena Bernacka i Piotr Lipka, Prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Województwa Opolskiego Teresa Hreczaniuk, szef Kawiarenki Literackiej w Białej oraz Klubu Ludzi Piszących w Prudniku Witold Hreczaniuk, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Korfantowie Piotr Krzewicki,  członek Związku Literatów Polskich dr Daniela Długosz-Penca, małżonka św. pamięci Tadeusza Soroczyńskiego (poety, Dyrektora Wydziału Kultury w Opolu, członka ZLP) Maria Soroczyńska, członek Klubu Ludzi Piszących w Prudniku Zofia Kulig z małżonkiem Marianem, reprezentant Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie Zbigniew Marcinkiewicz, pracownice Biblioteki w Korfantowie: Beata Znojek oraz Tamara Kobylańska, poeta z Łącznika Jan Szczurek, miłośniczka poezji z Prężynki Joanna Jankowska.

Uczniowie, którzy brali udział w uroczystości, doskonale poradzili sobie w roli recytatorów, konferansjerów, operatorów sprzętu, fotografów. Cała uroczystość opierała się na pracy dzieci szkolnych. To oni byli w tym dniu prawdziwymi gospodarzami. Martyna Rzepska i Aleksandra Sosulska objęły konferansjerkę. Kacper Byra i Klaudiusz Błaszczyszyn zaopiekowali się sprzętem nagłaśniającym.  Dominika Orzeł fotografowała.

Promocja podzielona była na siedem części, po jednej dla każdej z klas. Młodzież klasami recytowała z pamięci lub  odczytywała ilustrowany przez siebie wiersz pana Borzemskiego. Oprócz prezentacji tekstów, uczniowie śpiewali piosenki oraz grali na instrumentach. Jako wokaliści na scenie wystąpili: Milena Milczanowska (klasa I), Magdalena Sosulska (klasa VII), Róża Job (klasa VII), Alina Gonczowska (klasa VIII), Jessika Gajewska (Klasa III), Sara Zientala (klasa IV- wykonanie utworu na gitarze), Karolina Kumorek (klasa II), Filip Kumorek (klasa II) oraz Szymon Sosulski (klasa II).

Po części, na której prezentowano wiersze pana Borzemskiego, głos przejęli nasi goście. Przemawiał pan Edmund Borzemski- kierując ciepłe słowa w stronę uczniów, społeczności szkolnej z panią dyrektor na czele. Przemawiał pan Tadeusz Rzepski, reprezentujący organ prowadzący Szkołę. Wystąpiła przedstawicielka Gminy Korfantów, pani Ewelina Siwek, jak również dr Daniela Długosz-Penca- członek Związku Literatów Polskich.

Spotkanie zakończyło się niespodzianką od Rady Rodziców: na scenę wniesiono wystawny tort. Słodki prezent własnoręcznie upiekła przewodnicząca Rady Rodziców, pani Monika Gajewska. Uczniowie poczęstowali nim wszystkich gości. Na pana Edmunda Borzemskiego czekał jeszcze jeden prezent: kosz pełen życzeń od dzieci. Pan Borzemski również obdarował uczniów: każdy z nich otrzymał Jego tomik poetycki z autografem. W atmosferze wyciszenia, domowej serdeczności, wszyscy zgromadzeni wokół rysunku i poezji dzielili się refleksjami na temat zrealizowanego przedsięwzięcia.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na naszą uroczystość. Dziękujemy każdemu, kto pomógł w jej organizacji. Dziękujemy Burmistrzowi Korfantowa i Prezesowi Fundacji „Dla Przyszłości” we Włodarach za wsparcie finansowe. Dziękujemy księdzu Tadeuszowi Młotowi za przychylność i przesunięcie piątkowej Mszy świętej, aby promocja mogła odbyć się w zaplanowanym terminie. Dziękujemy panu Borzemskiemu za przyjaźń, życzliwość, wyróżnienie naszej Szkoły swoją obecnością. Dziękujemy mu za lekcję poezji, która na zawsze zostanie w naszej pamięci. D.B.

Część - 1

Część - 2